Opowiadaj nam bajki i dowiedź się jak je wydać!

/Warsztaty wydawnicze "Jak wydać i wypromować książkę?"

INFORMACJE
OPIS

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z możliwościami, które daje współczesny rynek książkowy oraz przedstawienie, w jaki sposób przebiega proces wydawniczy. Chcemy trochę „odczarować” proces wydawania książek, rozłożyć go na czynniki pierwsze i wyjaśnić, w jaki sposób można wydać własną książkę krok po kroku. W związku z tym wskażemy, jakie trudności i pułapki czekają na młodego autora, postaramy się też podpowiedzieć, w jaki sposób można sobie z nimi radzić. Zaprezentujemy, jakie ścieżki wydawnicze ma przed sobą twórca chcący opublikować książkę, a także omówimy ich wady i zalety, porównując wydawanie książek w tradycyjnych wydawnictwach z coraz popularniejszą formą, jaką jest samodzielne publikowanie (self-publishing). Ponadto, porozmawiamy o rynku wydawniczym i o kolejnych etapach, jakie należy przejść, by nasza publikacja pojawiła się w obiegu książkowym. Na tym jednak nie skończymy – chcemy też pokazać, dlaczego autor, którego książka została opublikowana, nie powinien osiąść na laurach i jaką rolę odgrywa (oraz jaką siłę ma!) promocja książki. W tym celu, prócz podsunięcia kilku sprawdzonych rozwiązań, zastanowimy się wspólnie, co należy zrobić i jakich narzędzi możemy użyć, żeby świat (albo przynajmniej internet) usłyszał o naszej publikacji, a czytelnicy z zainteresowaniem sięgnęli po lekturę.

PROWADZĄCY


Kinga Kasperek - doktorantka w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej UŚ. Redaktor prowadząca w Wydawnictwie Otwartym, związana wcześniej z branżą self-publishingową. Interesuje się rynkiem książki, literaturą celebrycką i amatorską oraz nowymi technologiami. Fascynują ją bestsellery, twórczość internetowa i kiepska literatura. Prowadzi bloga kingakasperek.pl


Marta Kalarus - absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa. Obecnie pisze doktorat z literaturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. W 2014 roku współorganizowała poświęcony literaturze elektronicznej festiwal "PostBook". Wśród jej zainteresowań znajdują się literatura, teoria kultury i film. Swoje recenzje filmowe publikuje w czasopiśmie kulturalnym "artPapier".


/Warsztaty narracyjne z elementami Tai Chi


INFORMACJE
OPIS

Dla kogo?

Warsztat przeznaczony dla osób pracujących z dziećmi i osób zajmujących się wystąpieniami publicznymi, pisarzy lub tych, którzy chcą pisać, dla rodziców, którzy chcą lepiej opowiadać swoim dzieciom bajki, dla tych, którzy ciągle czują się dziećmi. Dla tych, którzy potrzebują rozruszać się na scenie.

O czym będzie?

Podczas warsztatów, zastanowimy się, jaka jest różnica między opowiadaniem a czytaniem i jakie wartości kryje za sobą słowo mówione. Zajmiemy się zmysłowymi wartościami słowa i stworzymy model opowieści (a potem stworzymy historie na jego podstawie). Dowiemy się, jak wykorzystywać tropy pozostawione nam przez słuchacza, aby ubogacić naszą opowieść. Znajdzie się też miejsce na refleksję na temat kontaktu między opowiadaczem i słuchaczem. Porozmawiamy o sztuce autoprezentacji i sztuce baśnioprezentacji. Czym różni się jedna od drugiej? Jak nie spalić opowieści i jak uratować tę, która właśnie się zapaliła?

W jednym zdaniu, będziemy pracowali nad tym, by z baśni wycisnąć jak najwięcej. I z opowieści. I z nas.

Czego możesz się spodziewać?

Na pewno:

  • solidnej porcji informacji,
  • solidnej porcji opowieści,
  • szansy na stworzenie własnej baśni,
  • odkrycia własnych mocnych stron podczas opowiadania,
  • poznania kilku przydatnych w pracy z dziećmi trików,
  • poznania kilku trików przydatnych podczas wystąpień publicznych (przy autoprezentacjach, wystąpieniach publicznych, w kabarecie i stand-upie),
  • poznania metod tworzenia zarysów fabularnych (nie tylko baśni),
  • rozruszania wyobraźni,
  • rozruszania ciała,
  • dobrej zabawy.

Co przygotować?

Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach, przypomnij sobie swoją ulubioną baśń. Tę klasyczną. Przeczytaj ją, posłuchaj jej, przypomnij sobie, „jak to leciało”. Zalecane są także luźne, nie krępujące ruchów stroje.

PROWADZĄCY


Mateusz Świstak – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowo zajmuje się opowiadaniem oraz analizą baśni. Pracuje z dziećmi i dorosłymi. Prowadzi blog basnienawarsztacie.pl. Współpracuje z Muzeum Etnograficznym w Krakowie, gdzie prowadzi cykl warsztatów podróżniczych dla dzieci. Zajmuję się zagadnieniem stresu w pracy nauczyciela. Jest autorem scenariuszy eventów oraz warsztatów i komiksów edukacyjnych. Wraz z Aleksandrą Świstak napisał poradnik "Zabawy z Ryżem", który niebawem ukaże się w księgarniach. Jego artykuły poświęcone opowieściom ukazują się w specjalistycznych czasopismach dla nauczycieli.

Prywatnie fan tai chi i starego dobrego jazzu.RELACJA FOTOGRAFICZNA