Wyjdź poza schematy!


/Dyskusja "Blogowanie o kulturze, ile w tym autora?"

INFORMACJE
  • 21.08 (piątek)
  • 16:00 - 18:00
  • ul. Warszawska 56
  • WSTĘP WOLNY
OPIS

Rozmowa dwóch blogerów, działający na co dzień w kulturze, Kinga Kasperek i Sebastiana Pypłacza. Ta pierwsza pisuje na KingaKasperek.pl, ten drugi na SebastianPyplacz.pl. Rozmawiać będą o tym, czy blogowanie o kulturze ma coś wspólnego z tematyką lifestylową oraz o tym ile powinno być autora i jego życia w takim blogu. A także, o tym czy recenzja blogowa to w ogóle recenzja, a blogi książkowe to pamiętniki nastolatek?

PROWADZĄCY

Sebastian Pypłacz artysta, bloger i organizator pochodzący z Katowic. Wcześniej tworzył pod różnymi szyldami (Meet The Ambient, Pan Stian, Fantazman i inne), od 2014 roku występuje głównie pod swoim imieniem i nazwiskiem. Na koncie ma kilka albumów muzycznych, jak i projekty na granicy różnych dziedzin sztuki. Aktywnie koncertuje, zagrał między innymi na: Sziget Festival 2012 na Węgrzech, Bunte Republik Neustadt w Niemczech, Innym Graniu w Chorzowie, AlterFest w Mysłowicach, wielu innych festiwalach i koncertach klubowych. Bloguje o kulturze na  sebastianpyplacz.pl.








Kinga Kasperek - doktorantka w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej UŚ. Redaktor prowadząca w Wydawnictwie Otwartym, związana wcześniej z branżą self-publishingową. Interesuje się rynkiem książki, literaturą celebrycką i amatorską oraz nowymi technologiami. Fascynują ją bestsellery, twórczość internetowa i kiepska literatura. Prowadzi bloga kingakasperek.pl








/Warsztaty twórcze "Fluxus- w pustym stanie"

INFORMACJE
  • 22.08 (sobota)
  • 12:00 - 15:00* 
    • *o 15:00 zacznie się III część warsztatów, która odbędzie się poza lokalem (w przestrzeni miejskiej), dlatego dokładny czas zakończenia warsztatów zależy od zaangażowania uczestników.
  • ul. Warszawska 56
  • wypełnij FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY 
OPIS

Zapraszamy na wydarzenia wokół twórczości Fluxusu. Wraz z grupą ETC przygotowaliśmy kilka fantastycznych atrakcji, m.in. tworzenie fluxpudełek - dzieł artystycznych traktowanych jako eksperymentalne książki, czytanie manifestów, będziemy dyskutować.

Gościem specjalnym będzie Antoni Michnik, członek grupy ETC zajmującej badaniem tradycji artystycznej neo-awangardy oraz współautor książki "Fluxus w trzech aktach".

UWAGA: Uczestnicy niech zabiorą ze sobą nieprzydatne drobiazgi z dna biurka, śmieci, fragmenty zepsutych urządzeń i tak dalej (im więcej tym lepiej). Będą potrzebne/niezbędne podczas komponowania swojego fluxpudełka.

Czym jest Fluxus?

"Outsiderzy świata sztuki, muzyki i literatury: dziwacy, eksperymentatorzy, prowokatorzy, niespełnieni(?) rewolucjoniści, wynalazcy. Muzycy bez nut, filmowcy bez kamer, malarze bez płócien. Na przełomie lat 50. oraz 60. rzucili wyzwanie dominującym estetykom: zacierali dotychczasowe granice pomiędzy sztukami, tworzyli nowe środki artystycznego wyrazu (happeningi, performansy, eventy, instalacje). Jednym z radykalnych przejawów tej tendencji była sieć artystów, artystyczna międzynarodówka nazwana przez George'a Maciunasa (litewskiego komunistę pracującego dla armii USA stacjonującej w RFN) Fluxusem. Jego historia jest historią marzeń lat 60". 

Z opisu książki "Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach"

PROWADZĄCY


/Interaktywny spektakl teatru Forum

INFORMACJE
  • 22.08 (sobota)
  • 19:00 - 21:00
  • ul. Warszawska 56
  • WSTĘP WOLNY
OPIS
"Postawienie nowego kroku, wydobycie z siebie nowego słowa, tego ludzie boją się najbardziej" Dostojewski

Zapraszamy was na spektakl, w którym klasyczna granica pomiędzy publicznością a sceną przestaje istnieć. Aktorami stajemy się wszyscy-  wystarczy chcieć zmiany i mieć na nią pomysł!

Tak, przede wszystkim chodzi o zmiany bo spektakle forum dotyczą wyzwań codzienności i pozwalają zmierzyć się z nią na deskach teatru bez sceny. Inspirują nas do podjęcia wyzwania i poczucia większej swobody w wyrażaniu siebie. 

W sobotę będzie o rzeczywistości życia w parze. Para pod ostrzałem oczekiwań kulturowych, przestrzeń wolności czy presji? Jak być sobą gdy oczekują od nas czegoś innego? Jak bronić swoich wyborów? Sceny z życia wzięte przedstawiają aktorzy amatorzy a nad całością czuwa dżoker więc nie lękajcie się.

Zapraszamy Was do współtworzenia nowego! 


PROWADZĄCY

Teatr Forum dla Katowic
to po prostu nieformalna grupa zapaleńców, którzy lubią metodę teatru forum i z jej pomocą przyglądają się codzienności z różnych perspektyw szukając nowych sposobów na stare problemy.

(Zdjęcia przedstawiają przygotowania grupy do warsztatów.)